Yolunuzu Milas'a Çevirecek Muhteşem Lokasyonlar

Yolunuzu Milas'a Çevirecek Muhteşem Lokasyonlar

Kent nüfusunun her geçen gün arttığı bir çağda yaşıyoruz. Öyle ki Türkiye nüfusunun sadece %10’u belde ve köylerde yaşarken kalan yüzdelik kısım ise ilçe ve il merkezlerinde yaşıyor. İnsanlar ise istatistiklere bakıldığında ruhsal sorunlar ile en çok kentlerde karşılaşıyor. Kırsalda doğanın tüm güzelliklerine hayranlıkla bakma ve onun düzenine saygı duyma isteğimiz bulunurken, şehir yaşamında her an bir yetişme ve zaman yetersizliği durumundan ruhumuz sıkılmakta.

Zeytin bahçeleri, saklı koyları ve çam ormanlarıyla kaplı Milas coğrafyası, şehrin sıkıntılarından bunalanlar için tam bir kaçış yeri. Bu yazımızda yolunuzu Milas’a çevirecek muhteşem beş lokasyonu sizler için derledik.

İasos Açık Hava Müzesi

İASOS, Milas'a 28 km. uzaklıktaki Kıyıkışlacık Köyü içerisindeki üç tarafı denizle çevrili bir yarımada üzerine kurulmuştur. Günümüzde yapılan çalışmalarda, Ayasofya Müzesi'nin yapımında kullanılan ve dünyada çok az örneği bulunan kırmızı mermerlerin, gemiler aracılığıyla İasos Antik Kenti’nden gönderildiği belirtilmektedir.

Yapılan kazılarda kentteki en eski yerleşimin M.Ö. 3 bin yılına kadar uzandığı tespit edilmiştir. Argos’tan gelen göçmenler tarafından kurulmuş ve ismini kolonistlerin başı İasos’dan almıştır.

Şeytan Yalısı

Şeytan Yalısı’na giderken yol boyunca zeytin ağaçları sizi karşılar, harika deniz eşliğinde yürüyüp buraya ulaştığınızda cennetin bir köşesine vardığınız hissedebilirsiniz. Bakir doğasıyla ve muhteşem manzarasıyla mutlaka görülmesi gereken bir yerdir. Denizde yüzmek için sahilin batı tarafını tercih edebilirsiniz. Buraya sevdiklerinizle birlikte gelip harika bir tatil keyfini yaşayabilirsiniz.

Çökertme Koyu

Çökertme Koyu, Milas’a bağlı, aynı isimli Çökertme adlı beldede yer almaktadır. Yemyeşil tabiatı ve masmavi sularıyla gören herkeste hayranlık uyandıran Çökertme Koyu, Milas’ın muhteşem lokasyonları arasındadır. Milas’ın en ilgi çeken noktalarından biri olan Çökertme Koyu, sakin bir tatil isteyenlerin ilk tercihleri arasında yer alıyor. Son zamanlarda oldukça popülerleşen koy, temiz denizi ve ince kumları sebebiyle hem yerli hem de yabancı turistler tarafından tercih edilen yerlerden biri.

Bafa Gölü Milli Parkı

Bafa Gölü Milli Parkı, yerli ve yabancı turistler tarafından sıklıkla ziyaret edilen noktalardan biridir. 7 bin hektarlık alan üzerine kurulmuş olan park içerisinde kuş sesleriyle beraber huzurlu bir gün geçirebilirsiniz. Bitki çeşitliliğinin fazla olduğu alanın içinde zeytinlikler ve çam ormanları bulunmaktadır. Derinliği 25 metre olan parkın içerisinde gezerken Herakleia Antik Kenti’ni de görebilirsiniz. 2 bin yıllık geçmişi olan Bafa Gölü’nü dilediğiniz zaman ziyaret edebilir, keyifle vakit geçirme şansını yakalayabilirsiniz.

Uyku Vadisi

Milas’ta Hamza Bey Çayı’nın kenarına kurulmuş olan Uyku Vadisi, kuş ve su sesleri içerisinde güzel bir gün geçirmek isteyenlerin vazgeçilmez ziyaret noktalarından biri. Oldukça geniş bir turizm tesisi olan Uyku Vadisi Bodrum Milas Havalimanı’nın 11 kilometre batısında yer alıyor. Dolayısıyla söz konusu vadinin, ulaşım açısından oldukça avantajlı olduğunu söyleyebiliriz.

Diğer Çevre Yazıları