Nefes Tazeleyen Yürüyüş Rotaları

Doğa yürüyüşleri, doğanın farklı coğrafyalarında, farklı zorluk derecelerinde ve farklı sürelerde gerçekleştirilen yürüyüşlerdir. Doğa yürüyüşü adından da anlaşıldığı üzere doğada veya doğal güzelliklerin bulunduğu alanlarda gerçekleştirilir.

Kazdağları gibi bir yere gelmişseniz yapmadan dönmemeniz gereken etkinlik: Doğa yürüyüşü. Yürüyüş yapmayı sevenler için oldukça geniş yürüyüş parkurlarına sahip olan Kazdağları, yılın çeşitli zamanlarında yerli ve yabancı turistlerin mekânıdır. Zorlu yürüyüş parkurlarında dahi insanı yormayan Kazdağları, oksijen dolu havası ile ziyaretçilerini kucaklıyor.

Eğer Bayramiç ilçesi içerisinde Kazdağları’nda yürüyüş yapmak isterseniz bir gruba dâhil olmanız önemlidir. İçlerinde yürüyüş liderlerinin olduğu bu gruplara katılarak güvenli ve keyifli bir doğa yürüyüşü gerçekleştirebilirsiniz. Bu yazımızda size iki yürüyüş grubumuzu paylaşıyoruz. Sosyal medya üzerinden iletişim kurabilir ve gruplara dâhil olabilirsiniz.

ÇANAKKALE ROTAMIZ ÇIRPILAR DAĞCILIK VE DOĞA SPORLARI KULÜBÜ DERNEĞİ Ç_17 TROYA DOĞA VE YÜRÜYÜŞ SPORLARI GRUBU
Doğa yürüyüşü için bilmeniz gerekenler ise;.
  • Kazdağları doğa yürüyüşü yapabilmek için mutlaka bir gruba ve ya bu konuda deneyimli kişilerin bulunduğu çevrelere katılmalısınız. Oldukça engebeli arazi noktaları olduğu gibi deneyim isteyen alanlarda bulunmaktadır. Bu bölge bireysel geziler ve amatör yürüyüşler için uygun değildir.
  • Kazdağları hava durumu açısından her an size bir sürpriz yapabilir. Aniden yağmur başlayabilir ya da hava birden soğuyabilir. Bu nedenle yanınızda yağmurluk ve bir hırka taşımalısınız.
  • Sıcak havalarda yürüyüş yapılacaksa yedek bir tişört ve pamuklu bir çift çorap getirmek rahat etmeyi sağlar. Ayrıca yürüyüş için ayak ile uyumlu bir ayakkabı tercih edilmelidir. Terlik ve konforsuz ayakkabılarla yürüyüş yapmak tehlikeli ve ayaklar için yaralanmaya neden olacak bir durumdur.
  • Kazdağları yürüyüş yerleri genellikle 10-30 km mesafeye sahip olabilmektedir. Mesafenin uzun olmasının yanı sıra açlık ve susuzluk durumlarına karşı yürüyüşe katılanların yanlarında su ve yiyecek getirmeleri daha iyi olacaktır.
  • Kazdağları üzerinde bazı yürüyüş noktalarında telefon çekmeyebilir. Sinyal alınamadığı durumlar olacağı unutulmamalıdır. Ayrıca uzun süre çekim yapmak isteyenlerin şarjı bitebilir. Yedek batarya ya da kablolu şarj deposu taşınabilir.
Diğer Çevre Yazıları